Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Eri Klas saab sünniaastapäeval nimelise trammi

7. juunil, maestro Eri Klasi 80. sünniaastapäeval, saadab Tallinna Linnatranspordi AS Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt liinile Eesti ühe kõigi aegade tuntuima ja armastatuima dirigendi Eri Klasi auks nimetatud trammi.

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul on Eri Klasi, kui särava andega, enam kui 40 riigis orkestreid juhatanud dirigendi nime andmine muusikatrammile, osaks tema sünniaastapäeva tähistavatest sündmustest. Eri Klas oli lihtne ja vahetu inimene, kellele meeldis suhelda ja viibida rahva keskel. Inimesed usaldasid ja armastasid teda. Isegi neile, kes polnud käinud ainsalgi tõsise muusika kontserdil, oli Eri Klas vaieldamatuks autoriteediks. Teda kutsuti Eesti kultuuri suursaadikuks ja rahvapresidendiks. Eri Klasi pärand pole kadunud, ta elab rahva mälestustes ja nüüd ka trammis, kõige demokraatlikumas ja turvalisemas ühistranspordivahendis, kõigi tallinlaste ja linna külaliste jaoks,“ ütles Boroditš.

Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon. Alates läinud aasta septembrist on igal kuul saadetud liinile muusikatramme, mis on saanud nime Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese, vabaduslauliku Alo Mattiiseni, unustamatu Georg Otsa, igihalja Raimond Valgre, Eesti levimuusika kuninga Jaak Joala ning dirigent Peeter Sauli järgi. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.

Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Tramm liinile saatmine toimub Eri Klasi 80. sünniaastapäeval, 7. juunil kell 14.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt. Sündmusel osalevad Eri Klasi lähedased ja sõbrad, samuti Tallinna linna ja TLT ASi esindajad. Laulab Eri Klasi kasutütar eesti-soome ooperilaulja Marion Melnik-Elvilä. Sündmusele oodatakse kõiki, kes soovivad legendaarse dirigendi mälestust austada. 

Trammi teabeaknalt võib lugeda: 
Inimene saab suureks läbi oma tegude ja olemuse. Aruharva kasvab mõne inimese tähendus igavikuliseks, muutudes rahvuslikuks aardeks ja sümboliks. Selline sümbol, vaieldamatu autoriteet ja ühiskonna tasakaalustaja oli kõigi poolt armastatud Eri Klas. Ta oli osa meie rahva ja maa ajaloost, samas alati kaasaegne, päikeseline – meie oma Eri, rahvapresident ja Eesti kultuuri suursaadik maailmas!

Eri Klas juhatas sümfooniaorkestreid Islandist Austraaliani, Jaapanist USA-ni, sh Berliini ja Müncheni filharmoonikuid, Pariisi Opéra, Londoni BBC, Haagi Residentie-Orkest’i orkestreid Euroopas, Clevelandi, Chicago, Bostoni, Los Angelese, Detroidi, San Francisco orkestreid ja Washington National Symphony Orchestrat USA-s, Tokyo sümfoonikuid ning Sydney, Adelaide’i Brisbane’i ja Melbourne’i sümfooniaorkestreid Austraalias.

Eri Klas oli Rahvusooper Estonia dirigent alates 1965. aastast, peadirigent 1975–1994, aastast 1994 audirigent ja 2004-2016 rahvusooperi nõukogu esimees. Estonias juhatas ta üle viiekümne ooperi.

1985–1990 oli Eri Klas Stockholmi Kuningliku Ooperi peadirigent, aastast 1990 Soome Rahvusooperi külalisdirigent, 1991–1996 Ǻrhusi Sümfooniaorkestri peadirigent, aastast 1996 Hollandi Raadio Sümfooniaorkestri peadirigent ja alates 2003 sama orkestri peakülalisdirigent. Alates 1998 oli ta Tampere Filharmoonia ja 2002-2016 Tallinna Filharmoonia kunstiline juht.

Eri Klas on teinud koostööd nimekate solistide Gidon Kremeri, Tatjana Grindenko, Natalja Gutmani ja paljude teistega. Ta on salvestanud hulgaliselt heliplaate. Hindamatu on Eri Klasi panus Eesti laulupeotraditsiooni hoidmisel.

Eri Klas on öelnud: „Usun oma rahvasse, usun sünnimaa tulevikku, ja seda lootust ei saa minult keegi võtta. Armastan oma abikaasat, lapsi ja lapselapsi, sõpru ning häid kolleege – armastan elu.“

See armastus on jäänud meiega ka peale meistri lahkumist.