Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Ilona Pärtel: „Trammijuhi amet on põnev!“

Ilonal täitus 2023. aasta alguses trammijuhina 10 aastat. Varem juuksurisalongis ning kontorimiljöös töötanuna kinnitab ta täna, et pole kordagi ametivahetust kahetsenud.

„Ühel päeval helistas mulle sugulane ja andis teada, et peagi on algamas trammijuhi koolitus. Ja et kas ma ei tahaks tulla ja proovida. Ma ei olnud tõesti enne trammijuhi ametile mõelnud. Kuid mõtlesin, et miks mitte – tulin, tegin kursused läbi ja jäin tööle,“ meenutab Ilona.

Kuid teooria on üks ja praktika midagi muud. „Kursused olid põhjalikud, kestsid tänase 2,5 kuu asemel pea pool aastat ja seda esmaspäevast reedeni terve päeva vältel. Meid oli päris suur grupp, kuid paljud katkestasid. Seda uhkem oli kursused läbida – võin öelda, et tundsin kohe, et trammi tunnetus tekkis mul kiirelt,“ naudib Ilona iga tööpäeva siiani täiel rinnal.

Ilona on aastate jooksul töötanud kõigil Tallinna trammiliinidel ning juhtinud erinevaid tramme. Vaieldamatult on lemmikliiniks saanud Ilonale nr 4 liin. Ametit vahetada, näiteks bussi- või trollijuhiks ümber õppida ei ole tal kunagi mõttesse tulnud. „Naudin rööbastel sõitmist, samuti on trammikabiinis võimalik mõnusalt omaette sõita. Minu töös on vastutus suur – silmad peavad olema kõikjal, isegi kaasliiklejate eest tuleb mõelda ette, kus võiks tekkida liiklusohtlik olukord. Samuti on oluline kiire reageerimiskiirus, samas rahulikuks jäämine ja stressitaluvus – tuleb olla ka justkui psühholoog.  Liiklus on muutunud aastate jooksul järjest tihedamaks ja närvilisemaks, kuid naudin samaväärselt seda, et näen, kuidas linn iga päevaga muutub ja aastaajad vahetuvad. „Arvatakse, et talv on meie jaoks kõige keerulisem, kuid tegelikult on seda hoopis sügis, kui märjad lehed on rööbastel ning rööpad on libedad,“ on suvi ja talv sügise kõrval Ilona sõnul töötamiseks lihtsad. „Talvine aeg on eriti mõnus, liiklus on vaiksem ja linn justkui unne suikunud,“ lisab ta.

Mis meeldib aga Ilonale TLT-s enim: et trammiteenistuses on väga ühtehoidev kollektiiv, ülemused on arvestavad ning nõnda saab ka keerulisematest olukordadest lihtsamini üle. „Samuti jõuab kogu info trammide ja üldise töökorralduse kohta alati meieni õigeaegselt ja kiiresti,“ lisab Ilona.

Tema sõnul on trammijuhtidel ka oma traditsioon: vahetuse esimest ringi sõites lehvitatakse kõigile vastutulevatele kolleegidele, sama tehakse ka viimast ringi tehes. „Kuigi meie töös ei tea kunagi, mida päev toob, on hea teada, et rutiini ei ole ning et kolleegide toetus on alati olemas!“ tõdeb ta.

Soovin omalt poolt Tallinna Trammile ilusat sünnipäeva!