Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Kaasaegne ühistransporditeenus erivajadustega inimestele tagab mugava ja ohutu sõidu

Täna Tallinna Tondi Koolis (Tondi 40) toimuval teemapäeval arutatakse puuetega inimeste transpordivõimaluste üle Tallinnas – muuhulgas käsitletakse, kuidas tõsta veelgi  sotsiaaltranspordi kvaliteeti, turvalisust ja kättesaadavust.  

AS Tallinna Linnatransport pakub igapäevaselt erivajadustega inimestele sotsiaaltransporditeenust. Viimase kahe aastaga on juhuveo sõitude arv tõusnud ligi 300 protsenti, mis teeb päevas keskmiselt üle kahekümne sõidu.

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul on linna eesmärgiks tagada kõigile liikumis- või nägemisvaegusega linlasele mugav ja turvaline ligipääs haridus-, tervishoiu- või töökohale. „Sellega toetame ühtlasi kõigi nende inimeste elukvaliteeti, ühiskonda kaasamist ja eneseteostuse võimalusi,“ märkis Beškina. „Aastatega on sotsiaaltranspordi kasutajate arv üha kasvanud ja selleks, et teenus vastaks ka sõitjate ootustele, panustab linn sellesse iga-aastaselt üha enam. Tänavuses linnaeelarves on sotsiaaltranspordi teenuse eelarve kasvanud 2,9 miljoni euroni, mis on eeskätt tingitud kütuse hinna tõusuga ning teenuse saajate arvu ja teenuse vajaduse kasvuga.“

Möödunud aastal kasutas Tallinnas sotsiaaltransporditeenust enam kui 1500 inimest, ühtekokku oli sõidusoove 17 873.

TLT juhatuse esimees Kaido Padar selgitas, etettevõte pakub igapäevaselt erivajadusega inimestele transporti 42 väikebussiga, neist 40 on kahe ratastooli vedamise võimekusega. „Teenindusettevõttena soovime pakkuda kõrgemal tasemel teenust. See tähendab, et peame pöörama rohkem tähelepanu kvaliteedile ja turvalisusele, aga ka sotsiaaltranspordijuhtide väljaõppele. Seda teeme koostöös nii linna spetsialistidega kui ka erinevate puuetega inimestega tegelevate organisatsioonidega,“ selgitas Padar.

Padari sõnul käivad praegu ettevalmistused uute invasõidukite soetamiseks. „2021. aastal soetas ettevõte 16 uut invabussi. Tegemist on kaasaegsete ja turvaliste sõidukitega, milles vajalik invavarustus, sealhulgas kõikidel istmetel ja ratastoolis istujal on kolmepunkti turvavöösüsteem, mis vastab Euroopa Liidus sätestatud nõuetele. Tänavu plaanime läbi viia hanke, et välja vahetada  vanemad sõidukid ja kuna juhuveo mahud näitavad kasvutrendi, siis on vajalik autoparki mõnevõrra suurendada, arvestades siinjuures juhuvedude eripära,“ rääkis Padar.

Täna toimuva konverentsi kava on SIIN ja sotsiaaltransporditeenusest saab lähemalt lugeda SIIT. Kõigil linnakodanikel on võimalus päevast osa saada YouTube ülekande vahendusel.

TLT osutab sotsiaaltransporditeenust Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametile (TSTA).Sotsiaaltranspordiga saavad sõita inimesed, kellele on sotsiaaltöötajad andnud vastava õiguse. Sotsiaaltransport toimib liinivedudena klientidele, kellel on igapäevaselt vaja jõuda lasteaeda, kooli, tööle või muusse igapäevaeluga seotud paika. Lisaks osutame nn juhuveoteenust klientidele, kellel on tarvis jõuda taastusravisse või arsti juurde.