Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Koori Ellerhein järgi nimetatakse tramm

18. juunil kell 14.00 saadab Tallinna Linnatranspordi AS Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt liinile Eesti koorikultuuri ühe eredaima esindaja koori Ellerhein järgi nimetatud trammi.

Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul lisab Ellerheina nime kandev tramm juba sõitvaele kümnele muusikatrammile toreda mažoorse noodi. „Koorimuusika on laias maailmas Eesti kultuuri visiitkaartiks. Kaalusime pikalt, millise koori nimi järjekorras üheteistkümnendale muusikatrammile anda ja mitme omanäolise kandidaadi hulgast jäi sõelale Ellerhein. See pea seitsekümmend aastat tagasi loodud koor kehastab meie koorikultuuri ehk kõige eredamalt, ühendades imetabaselt noorusliku elurõõmu, akadeemilise vaoshoituse, küpse professionaalsuse ning vaieldamatu andekuse. Ellerhein on lihtsalt nii sädelev, värske ja omanäoline, et väärib esiletõstmist,“ selgitas Boroditš.

Tallinna Linnatranspordi ASile on muusikatrammide lähetamine traditsioon, mis sai alguse läinud aasta septembris maestro Neeme Järvi auks nimetatud trammi liinile saatmisega. Täna kõnetavad tallinlasi ja linna külalisi muusikatrammid, mis kannavad supertäht Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese, vabaduslauliku Alo Mattiiseni, unustamatu Georg Otsa, igihalja Raimond Valgre, Eesti levimuusika kuninga Jaak Joala ning dirigent Peeter Sauli nime. 7. juunil lisandus neile armastatud dirigendi Eri Klasi mälestuseks nimetatud tramm.

Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.

Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Tramm Ellerhein liinile saatmisele, Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt, saab kaasa elada 18. juunil kell 14.00. Sündmusel osalevad koor, lauljate lähedased ja sõbrad, samuti Tallinna linna ja TLT ASi esindajad. Kaasa elama oodatakse kõiki Ellerheina loomingu austajaid ning kodumaise koorimuusika sõpru.

Trammi teabeaknalt võib lugeda:
Tallinna Huvikeskuse Kullo kooristuudio Ellerhein on Eesti mitmepalgelise koorikultuuri eredamaid esindajaid. 14. septembril 1951 legendaarse koorijuhi Heino Kaljuste poolt kokku kutsutud koorist on tänaseks välja kasvanud neljast kollektiivist koosnev kooristuudio. Tütarlastekoor Ellerhein on esinenud enamikus Euroopa riikides ning võitnud esikohti arvukatel rahvusvahelistel konkurssidel. Kontserditurneed ja plaadilepingud on viinud Ellerheina ka USA-sse, Kanadasse, Austraaliasse ja Jaapanisse. Ellerheina hämmastav edukus ning muusikaline läbilöögivõime tulenevad lauljate nooruslikust energiast, eneseusust ning tipptasemel koorijuhtide ja pedagoogide pidevast tööst repertuaariga. 

Alates 2012. aastast on Ellerheina peadirigendiks tunnustatud koorijuht ja muusikapedagoog Ingrid Kõrvits, kes on jätkanud seda nõudlikku ja repertuaaritundlikku joont, millega alustas koori looja Heino Kaljuste ning mida suure põhjalikkuse ja kirega arendas edasi 1970. aastal koori juures alustanud ning 1989–2012 seda peadirigendina juhatanud Tiia-Ester Loitme. Ellerheina audirigentide nimistusse kuuluvad sellised kodumaise muusika suurkujud nagu helilooja ja muusikapedagoog Riho Päts, laulupidude hing laulutaat Gustav Ernesaks, maestro Tõnu Kaljuste, aga ka professor ning laste- ja noortekooride liikumise algataja Errki Pohjola Soomest, Jaapani dirigent Chifuru Matsubara, Ellerheina kauaaegne peadirigent Tiia-Ester Loitme ning USA tunnustatud koorijuht Timothy Fitzpatrick.

Ellerheina repertuaaris on maailma muusikaliteratuuri eredamate oopuste kõrval oluline osa Eesti heliloomingu tippude Arvo Pärdi, Veljo Tormise, Cyrillus Kreegi ja teiste väljapaistvate kodumaiste heliloojate teostel. Vaatamata ligi 70-aastasele ajaloole on koor säilitanud uudsuse ja värskuse. Kontsertidel, toimugu need siis maailmalavadel või mõnes Eesti väikelinnas, antakse endast alati maksimum, sest vaid nii on võimalik võita kuulajate südameid. 

Ellerhein peegeldab kogu Eesti kõrgelt hinnatud koorikultuuri olemust. Ellerheina esitatud muusika on siiras, kaasaegne, nooruslik ja loominguline, nagu eestlase põhjamaine, looduse ilule avatud ja usaldav hing.