Peeter Saul saab nimelise trammi
Tallinna Linnatranspordi AS jätkab populaarset muusikatrammide projekti, saates neljapäeval, 16. mail kell 14.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuvalt rööbasteelt liinile Eesti estraadimuusika maestro Peeter Sauli mälestuseks nimetatud trammi.
Tallinna Linnatranspordi AS juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul seostub Peeter Sauli nimega sädelevate lauljate, suurejoonelise orkestri, vaimustavate arranžeeringute ja kordumatu glamuuriga silma paistnud Eesti estraadimuusika kuldajastu. „Peeter Saul ja tema orkester tähendasid inimestele vabadust ja rõõmu, mida toonane argipäev nii kitsilt pakkus. Tema dirigendikepi all täitus maailm muusikast, pakkudes vaheldust argipäeva hallile ühetaolisusele ja innustades üle saama muredest ja eluraskustest. Oma kaasaegsetele tähendas Peeter Saul sootuks enamat, kui pelgalt loomingulist dirigenti, olles vaieldamatu autoriteet ja uute muusikasuundade maaletooja. Otsustasime, et taolist legendi nagu Peeter Saul, tuleb vääriliselt meenutada. Temanimelise trammi liinilesaatmine tasub osakese võlast, mida selle suure muusikamehe ees tunneme,“ lisas Boroditš.
TLT AS Trammiteenistuse direktor Andres Vään ütles, et tänaseks on muusikatrammide projekt ennast igati õigustanud, tutvustades nii linlastele kui ka linna külalistele Eesti mitmepalgelise muusikakultuuri ajalugu ja tänapäeva ning väljapaistvaid isikuid, kes sellesse oma panuse andnud. „Peeter Saul täiendab väärikat nimistut meie muusikatippudest, kelle looming on saanud osaks rahvuskultuurist,“ lausus Vään.
Tallinna Linnatranspordi ASile on nimeliste trammide liinile saatmine pikem traditsioon ja Peeter Sauli mälestustramm järjekorras juba üheksas. Alates läinud aasta septembrist on igal kuul saadetud liinile muusikatramme, mis on saanud nime Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese, vabaduslauliku Alo Mattiiseni, unustamatu Georg Otsa, igihalja Raimond Valgre ja Eesti levimuusika kuninga Jaak Joala järgi. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.
Tallinna Linnatranspordi AS otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.
Tramm liinile saatmine toimub neljapäeval, 16.mail kell 14.00, Kadrioru luigetiigi lähistel asuva rööbastee naabruses. Sündmusel osalevad Peeter Sauli lähedased ja sõbrad, samuti Tallinna linna ja TLT ASi esindajad. Peeter Sauli dirigendikepi all üldrahvaliku populaarsuse saavutanud laule esitavad Meelis Punder ning Georg Otsa nimelise muusikakooli õpilased Kadi Kaldmäe, Bianca Kristina Rantala, Kaarel Raud ja Harald Soosalu. Oodatakse kõiki, kes soovivad legendaarse dirigendi mälestust austada.
Trammi teabeaknalt võib lugeda: Peeter Sauli sädelev anne ja autoriteet tegid temast aastakümneteks Eesti estraadimuusika vaieldamatu liidri. Pärast klaveriõpinguid professor Bruno Luki juures sai Peeter Saulist džässivirtuoos, kelle improvisatsioonid nakatasid publikut nii klubides kui ka suurtes kontserdisaalides. Ent Sauli haare oli avaram. Õpingute järel Tallinna Konservatooriumis ning Leningradis maailmanimega Ilja Mussini dirigeerimisklassis kujunes temast läinud sajandi teises pooles üks Eesti estraadimuusika peamisi suunajaid.
Alustades Eesti Filharmoonias ja jätkates 1964. aastal Eesti Raadio estraadiorkestri dirigendina ning 1977. aastast peadirigendina, viis Peeter Saul uuele tasemele nii orkestri kui ka kodumaise eestraadimuusika. Ligi 70-liikmeline koosseis mängis džässi, estraadi, helindeid muusikalidest ning sümfoonilist repertuaari. Sauli taktikepi all musitseeriva orkestriga tegid koostööd kõik tolleaegsed nimekad lauljad, alates dirigendi enda abikaasast Heli Läätsest ja sajandi häälest Georg Otsast, lõpetades tolleaegsete televisiooni menusaadete noorte alustavete solistidega. Saul toetas, õpetas, kui tarvis, kasutas ka karme sõnu, ent tulemuseks oli alati perfektselt esitatud, südamesse minev muusika, milles leidus hinge, sõnumit ja armastust.
Peeter Saul polnud dirigendina üksnes partituuride tõlgendaja, vaid loomingulise inimesena andis ta igale helitööle parima orkestratsiooni, lisades värve ja erinevate pillirühmade koosmõjus sündivaid kordumatuid noodimustreid. Täna hinnatakse tema poolt loodud arranžeeringute arvuks üle 5000 kauni ja kooskõlalise muusikapala, riigiraadio fonoteegist leiab aga ligi 1500 tema juhatusel sündinud salvestist.
Kui räägime Eesti kõrgest muusikakultuurist ning solistide ja pillimeeste professionaalsusest, meenutame tänuga Peeter Sauli ajastut Eesti estraadimaastikul, kust kõik alguse sai.