Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Tallinna tramm tähistab juubelit suure rahvapeoga

1888. aastal hobutrammiliiniga Viru väljak-Kadriorg regulaarset liiklust alustanud Tallinna tramm tähistab 135. tegutsemisaastat Kopli depoos (Kopli 118) 26. augustil kell 12.00 algava meeleoluka rahvapeoga, millele eelneb 10.30 Vana-Lõuna ringilt alguse saav ning läbi linna Koplisse suunduv vanatrammide paraad.  

Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on märgiline tähistada trammi auväärset aastapäeva ajal, mil Vanasadama suunal on käivitunud trammitaristu oluline laiendamine, muutmaks trammiliiklust linlaste soovidele veelgi vastavamaks ning toimekindlamaks. „Ilma trammita on pealinna ühistransporti raske ette kujutada. Tramm on mitmete Tallinna piirkondade jaoks ühistranspordi selgroog. Seetõttu aitab selle arendamine kaasa kogu liikuvuse, aga laiemalt ka linnaruumi paremaks muutmisele. Praegu ehituses olev ning olulisi transpordisõlmi – lennujaama, sadamat ja rongijaama – ühendav Vanasadama trammiliin ei jää kindlasti viimaseks, sest soovime tulevikus teisigi uusi liine välja ehitada. Esimesed sammud selles osas on juba astutud. Lisaks kaalume praegu ajutise Kopli ja Pärnu maantee suunalise marsruudi muutmist püsivaks, sest nõudlus selle liini vastu on arvestatav,“ lausus Svet.

TLT juhatuse liikme Kaido Padari sõnul on tramm Tallinnale sama märgiline sümbol nagu staarlinnavaht Vana Toomas Raekoja tornis või pealinna siluetti ilmestav Oleviste pilvisse pürgiv tipp. „Trammisõit seondub tervetele põlvkondadele pealinlastele turvalise kohalejõudmise ja sõidurõõmuga ning ei maksa imestada, et sellisena on tramm pälvinud arvukates arvamusküsitlustes tõelise rahva lemmiku tiitli,“ selgitas Padar trammitähtpäeva olulisust pealinnale ja selle elanikele.  „Meil on põhjust tähistada trammi aastapäeva, sest vaatamata soliidsele vanusele on meie tramm suurepärases vormis ning tahame seda ka linlastele näidata,“ lisas TLT juhatuse liige.

26. augustil toimuv Tallinna tramm 135 pidu algab paraadiga, kus osalevad sellised haruldused nagu 1936. aastast pärit eritramm T-11, millele järgneb 1988. aastal renoveeritud hobutrammi vagun TLT puhkpilliorkestriga. Samuti näeb paraadil 1951. aastal Ilmarise tehases ehitatud lihvimis-harjamistrammi T-4, 1963. aastast pärit manöövertammi, harjamis-lihvimistrammi 1965. aastast ning veel mitmeid haruldasi trammikaunitare. 10.30 Vana-Lõuna trammiringilt algavat pidupäevaparaadi on oodatud tänavaile uudistama kõik huvilised.

Kopli depoo avab linlastele uksed kell 12.00 ning seal saab nii väljast kui seest uudistada vanu väärikaid, samuti tänapäeval kasutusel olevaid tramme. Depoo siseruumides demonstreeritakse filmiprogrammi ning trammis sõites saab läbida trammipesula. Jagatakse spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud sõidutalonge, mida on võimalik nostalgiat äratavates kompostrites märgistada ning Tramm 135 aastapäevatrükist, ülevaatega Tallinna trammi muljetavaldavast ajaloost.

Pidumeeleolu aitab ülal hoida kontsertkava depoo välialale püstitatud laval, kus astuvad üles mitmed muusikud, kelle auks on nimetatud tallinlasi teenindavad muusikatrammid.

Kell 12.00 alustab kontserdiga TLT puhkpilliorkester 

12.30 esineb lõõtsamaestro Heino Tartes koos sõpradega.

13.30 laulab lastekoor Ellerhein kammerkoosseis.

14.30 astub lavale rahva lemmik igihaljas Anne Veski.

15.15 esitab Jaak Joala laule Kaur-Erik Pääsuke.

16.00 tuleb lavale üllatusesineja, pannes päevale vapustava punkti.

Lisaks huvitavatele tegevustele depoos ning nauditavale kontsertprogrammile väljuvad Kopli lõpp-peatusest ajalootrammi tuurid, mida TLT korraldab koostöös Tallinna Linnamuuseumiga ning kuhu saab registreerida muuseumi kodulehel www.linnamuuseum.ee

Kogu programm on linlastele tasuta.