Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Trammi sünnipäeval rõõmustas reisijaid trammimuusika

24. augustil sai Tallinna tramm 134 aastaseks. Just sellel päeval 1888. aastal läks Tallinnas liinile esimene tramm – linlasi Kardiorgu sõidutav hobukonka. Sünnipäeva puhul sõidab Kadriorg-Tondi liinil täna retrotramm, kus mängib Tallinna Linnatranspordi puhkpilliorkester.

Tallinna Linnatransport AS-i (TLT) trammiteenistuse direktori Meelis Telliskivi sõnul on Tallinna tramm täna parema tervise juures kui eales varem kogu oma väärika ajaloo kestel. „Pikk ajalugu kohustab, ent annab ka erakordsed võimalused. Kui 2017. aastal sai teoks suur projekt, mis viis trammiliikluse kesklinnast otse lennujaama, siis täna meie on suurim väljakutse trammiühenduse loomine reisisadamaga aastaks 2025 ning 23 uue trammi soetamine,“ ütles Telliskivi. Tema hinnangul ootab pealinna trammi muljetavaldav tulevik.

Telliskivi sõnul on tramm ühistranspordiliikidest keskkonnasõbralikkuselt kõige väiksema jalajäljega. Tallinna elanikud ja külalised kasutavad linnas liiklemiseks hea meelega trammi ning pikas plaanis aitab trammiliinide laiendamine kaasa transpordiprobleemide lahendamisele. „Selliste oluliste sõlmpunktide, nagu lennujaama ja reisisadama sidumine vanalinnaga läbi trammiühenduse, muudab Tallinna mitte ainult mugavaks elukeskkonnaks kohalikele, vaid ka atraktiivseks sihtkohaks turistidele,“ rääkis Telliskivi.

TLT trammiteenistuse direktor tõi esile, et tramm on jäänud linlaste soosituimaks transpordivahendiks läbi kõigi aegade, mida tõendab seegi, et Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud iga-aastastes avaliku arvamuse uuringutes on trammi hinnatud mugavuse ja sõidukindluse poolest teistest ühistranspordiliikidest kõrgemalt. „Rahva poolehoid trammidele tuleneb mitmest asjaolust. Kõigepealt on tramm sagiva ja närvilise linnaliikluse keskel juba oma massilt otsekui rahu ja kindluse saareks. Trammile istudes on enim võimalust, et sõitjateruum pole ülerahvastatud ning jõuad vääramatult sihtpunkti ka siis, kui keskpäevane liiklusummik teised linnasõidukid peatab. Tramm on nagu omaette maailm, mis juba enam kui sada aastat tähendab kulgemist, päralejõudmist ja stabiilsust – ning seda hinnatakse“ ütles Meelis Telliskivi. Ühtlasi kutsub ta üles kõiki autoomanikke kas või päevaks loobuma autost ning tegema sõidud trammi, bussi või trolliga.

Trammi sünnipäeva puhul läks liinile tramm puhkpilliorkestriga. Erilist trammi võis kohata liinil number 3. TLT Puhkpilliorkester tähistas eelmisel aastal oma 60. juubeliaastat. Alates orkestri loomisest 1960. aastal, on võetud osa kõikidest Eesti üldlaulupidudest, erinevatest puhkpillimuusikapäevadest ja –festivalidest.