Phone call icon
infoliin (sh leitud esemed) E-P 8:00 – 20:00 +372 643 4142
Leitud esemed

Trammide rikkumine grafitiga peab lõppema

2022. aastal fikseeris AS Tallinna Linnatransport ca 80 suuremat ühistranspordi grafitiga rikkumise juhtumit, lisaks toimus hulgaliselt väiksemaid sodimisi. Põhiliselt on sodimise objektideks trammid, väiksemal määral ka muud ühissõidukid.

TLT sisekontrolli- ja sisevalveosakonna juhataja Tarmo Lai sõnul on viimasel ajal trammide kallal sagenenud omavolitsemine tähendanud pealinna ühistransporditeenuse pakkujale märgatavat rahalist kulu ning lisatööd. „Võib öelda, et hinnanguline kahju sõidukite puhastamise ja paranduste, teostamata veootsade ja asenduste korraldamisega ulatub ca 70 000€ aastas. Samuti tähendab see meie jaoks aja- ja ressursikulu, sest ühissõiduk, mille kallal on vandaalitsetud, võetakse liinilt maha ning viiakse puhastusse, tõsisemal juhul parandusse,» selgitas TLT sisekontrolli- ja sisevalveosakonna juhataja Tarmo Lai lisades, et kuigi grafiti trammi välisküljel võib tunduda lihtsamat sorti avaliku korra rikkumisena, kaasneb sellega arvestatav rahaline kahju ning lõpuks kannatavad ühistranspordi kasutajad.

„Rikutud trammi, bussi või trolli asemel peame kiiremas korras organiseerima liinile asendussõiduki. Samal ajal ootavad aga teised reisijad peatuses ühistransporti ning nende pahameel on õigustatud, kui seda õigeaegselt ei saabu. Lisaks maksame selliste vägitegudega kaasneva kulu maksumaksjatena lõpuks ühisest taskust kinni,“ selgitas Tarmo Lai.

Tallinna Linnatransport kutsub kõiki, kes märkavad ühistranspordis või selle ümber toimuvat kahtlast tegevust, andma sellest koheselt teada kas ühistranspordijuhile või siis teatama politseile. „Kuna trammide sodimine on viimasel ajal kujunenud taas eriti suureks probleemiks, siis oleme otsustanud anda „grafitikunstnike“ tabamiseni viiva tulemusliku vihje andjale välja 1500€ suuruse tasu. Oma kodus ei käitu meist keegi nõnda, seetõttu ei saa tolereerida ka avalikus linnaruumis ja ühistranspordi kallal sellist tegevust,“ tõdes Tarmo Lai. 

Sõidukite sodijate tabamiseni viivatest vihjetest on võimalik teada anda otse politseile, helistades 112 või kirjutades e-posti aadressil vihje@tlt.ee või helistades numbrile 5091733.